WikiLeaks otrzymała wczoraj darowiznę BTC w wysokości 280 tys. dolarów, ponieważ Julianowi Assange’owi odmówiono ekstradycji do USA.

Portfel darowizny WikiLeaks Bitcoin otrzymał BTC od wielu osób nawet wtedy, gdy sąd w Londynie odmówił ekstradycji Juliana Assange’a do Stanów Zjednoczonych z powodu obaw o zdrowie. W przeszłości WikiLeaks przyciągała darczyńców BTC, a trudna sytuacja Assange’a odbijała się szerokim echem na osobach, które podzielały libertariańskie ideały.

Portfel WikiLeaks Bitcoin Donation Wallet przechowuje ponad 600 tys. dolarów w BTC

Tweetting 4 grudnia, kryptograficzny tracker transakcyjny Whale Alert ujawnił, że portfel WikiLeaks otrzymał wpływy około 8,48 BTC o wartości około 281 000 dolarów przy obecnej cenie rynkowej. Łącznie, portfel posiada obecnie blisko 20 BTC w obecnym saldzie (~615.000 USD).

W dniu, w którym Assange’owi, założycielowi WikiLeaks, odmówiono ekstradycji do Stanów Zjednoczonych Wydając wyrok, londyński sąd oświadczył, że wysyłanie Assange’a do Stanów Zjednoczonych, gdzie jest oskarżony o wielokrotne oskarżenia o szpiegostwo, będzie uciążliwe, gdyż grozi mu do 175 lat więzienia za rzekome przestępstwa.

Jeszcze w grudniu 2020 r. Assange znalazł się na liście nazwisk, które znalazły się na liście kryptoreklamistów, domagających się prezydenckiego ułaskawienia przez ustępującego prezydenta USA Donalda Trumpa. Rzeczywiście, fałszywe doniesienia o ułaskawieniu założyciela WikiLeaks wywołały spore poruszenie w mediach społecznościowych przed wycofaniem się ze źródła odpowiedzialnego za wiadomości.

Assange i WikiLeaks nadal otrzymują wsparcie od społeczności kryptońskiej. Platforma zaczęła przyjmować darowizny w postaci kryptofunduszu już w 2017 roku, po tym jak Fundacja Wolności Prasy podjęła decyzję o odcięciu dostępu do funduszy dla WikiLeaks.

Jednak nie każdy kryptoalerzysta pozostał w rogu WikiLeaks. Jak wcześniej informowała CryptoPotato, Coinbase zablokowała sklep WikiLeaks bez uprzedniego powiadomienia w kwietniu 2018 roku.

Mały fragment historii BTC

Według Reddit postu z 2014 roku, WikiLeaks była wczesnym użytkownikiem Bitcoinów. Platforma podobno stworzyła swój pierwszy portfel BTC w czerwcu 2011 roku.

Być może, gdyby nie zarzut nieznanego twórcy Bitcoina, Satoshi Nakamoto, WikiLeaks mogłaby zacząć korzystać z BTC już w 2010 roku. Według forum Bitcointalk zamieszczonego przez Satoshi w 2010 r., twórca Bitcoinów namawiał WikiLeaks, by nie wnosić „gorąca“ do BTC jeszcze w powijakach.

Być może jeszcze bardziej głęboki jest fakt, że powyższy post jest jednym z ostatnich kawałków korespondencji Satoshi’ego w dowolnym miejscu w Internecie przed zniknięciem do dziś.

Von admin